Gr. 12 Math (4C)‎ > ‎

Unit 6 - Budgets (Ch. 8)

Under construction / updates...

In this unit, students will determine the costs related to owning or renting their own house or apartment and design a monthly budget that reflects these costs. Students will learn to make the most of the money they earn and realize how important it is to be aware of all the costs associated with living on their own.

 As usual, this outline is subject to change without notice. Attend class for the most up-to-date version. 
Topic Homework Date
8.1 - 8.2 - Costs of Owning and Renting
    Realtor.ca 
    OttawaRealEstate.ca
    Kijiji.ca  (Real Estate  ->  For Sale or Rent)
    Rentals.ca
Day 1
Discussion & Research

Day 2
Read:
  Pg. 479-483
Do:  Pg. 484 #1-8, 11-12

Tues. May 7th
&
Wed. May 8th
8.3-8.5 - Estimated Living Costs
    ↪ Survey of Household Expenditures (in your folder)
    ↪ Weekly Menu & Grocery Shopping
    ↪ Using a spreadsheet to track income and spending
Survey of Household Expenditures
    ↪ Copy placed in your MAP4C folder.
Thurs. May 9th
to
Thurs. May 16th
This Chapter is project-based (see 8.3-8.5)
See your teacher for details.